Vítejte v Dobrušce
Stránka města Dobrušky


Geografický popis města

    Dobruška leží ve východočeském regionu v podhůří Orlických hor v okrese Rychnov nad Kněžnou.

    Městem prochází silnice I.třídy ve směru Nové Město nad Metují - Rychnov nad Kněžnou, II. třídy ve směru Opočno - Deštné v Orlických horách a vychází odtud silnice ve směru Olešnice v Orlických horách, dále také Dobré, Bohuslavice. Železniční spojení má Dobruška ze stanice Opočno pod Orlickými horami.

    Město je vzdáleno 15 km od Orlických hor, 20 km od státní hranice s Polskou republikou (hraniční přechod Náchod - Běloves) a 30 km od centra regionu Hradce Králové. Asi 10 km severně od města nachází přehradní nádrž Rozkoš.

    Podle údajů Okresní statistické správy v Rychnově nad Kněžnou (1994) má Dobruška 7433 obyvatel a výměra obce činí 3 466 ha.

    Pod správu města spadají části obce Běstviny, Domašín, Chábory, Spáleniště, Pulice, Mělčany a Křovice.

    Terén v okolí města je mírně zvlněný a protéká jím z východu na západ Zlatý potok a Dědina. Převážná část města leží v mírných údolích těchto dvou potoků. Centrum je tvořeno náměstím a historickou zástavbou. V jižní a západní části převládají průmyslové objekty, na severu obytná část vilového typu. Ve východní části vystupuje z půdorysu města sídliště panelových obytných domů.

    Základní průmyslová odvětví: strojírenský, textilní a potravinářský. Největší a nejvýznamnější podniky: KBA-Grafitec a.s. - tiskové ofsetové archové stroje, Stuha a.s. - výroba stuh, Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad - geodetické, topografické a kartografické práce, Zemědělské družstvo - živočišná a rostlinná výroba, Kand a.s. - kečupy, nealko nápoje, Železniční stanice zajišťuje osobní a nákladní dopravu.

    Město je vhodně situováno i z hlediska turistiky. Nedaleko je významná rekreační oblast okolo vodní nádrže Rozkoš. Jezero tvoří největší vodní plochu v kraji a je vhodné pro jachting, windsurfing, a rybaření. Další turisticky zajímavou oblastí jsou Orlické hory, které jsou pro dobrou přístupnost a klid celoročně vyhledávanou oblastí. Jejich hlavní střediska Deštné a Říčky jsou vhodná především pro milovníky zimních sportů. Horské partie umožňují pěší i lyžařskou turistiku.

Stránky Dobrušky a server Dobruška provozuje, vlastní a sponzoruje firma ACT Plus, s.r.o.
Své připomínky a podněty můžete posílat na webmaster@dobruska.cz